O nás

Ubytovací zařízení „Na Třináctce“ je součástí zemědělské usedlosti č.p. 13. Nachází se v malé jihočeské obci Lužnice, rozkládající se na levém břehu stejnojmenné řeky.

V okolí obce, která leží ve středu CHKO Třeboňsko, se nachází řada větších či menších rybníků. Najdeme zde ale i takové velikány jako jsou rybník Rožmberk (s katastrální výměrou téměř 700 ha a vodní plochou 500 ha největší rybník na světě) nebo rybník Kaňov (se 159 ha jedenáctý největší rybník Třeboňska).

Za zmínku rovněž stojí přírodní rezervace Malý a Velký Tisí, písečný přesyp Slepičí vršek nebo rybniční soustava Naděje, které se nacházejí v blízkosti obce.

Svou polohou je naše zařízení ideálním místem pro letní odpočinek milovníků vycházek do přírody a především cykloturistiky ( Třeboňsko je protkáno řadou cyklistických stezek několik z těchto stezek prochází i přímo obcí Lužnice). Hojně se vyskytující rybníky jsou rovněž zdrojem neopakovatelných zážitků spojených s jejich tradičními, podzimními výlovy.

Na své si přijdou také zájemci o jihočeské památky, kteří mohou za tímto účelem navštívit blízkou Třeboň nebo Jindřichův Hradec. V obci a jejím okolí pak mohou obdivovat specifickou architekturu jihočeské vesnice, historické mosty (obce Lužnice a Stará Hlína), objekty starých kováren, zemědělský dvůr Rožmberská bašta s Bobrovnou nebo zbytky zříceniny hrádku Flughaus (někdy též nazývám Fogelhaus nebo Fuglhaus, postavený po roce 1395 Oldřichem z Ústí), skryté v pobřežních porostech rybníka Klec (Vogelhaus).

Historie

První zmínka o obci Lužnice spadá do roku 1371. Za třicetileté války však byla obec zpustošena a následně vypálena, k postupnému návratu obyvatel pak dochází až po roce 1630. Aktuálně žije v obci cca. 435 obyvatel.

Dochované zmínky o zemědělské usedlosti č.p. 13, se datují kolem roku 1707 v souvislosti s „gruntem Jana Kolečky“. Od svého vzniku byl objekt využíván převážně k zemědělské činnosti. V květnu 1804 zemědělská usedlost vyhořela a po několika dílčích částečných opravách pak byla jako celek opravena až v roce 1879.
Stávající majitelé zakoupili zemědělskou usedlost v roce 2000 a následně ji zrekonstruovali do dnešní podoby.